Про це пишуть Олена Мазнева, Ганна Ширяєвська і Келлі Гилблом у статті "Газпром втрачає свою силу на ринку", опублікованій на сайті Bloomberg.com.

Часи змінилися. З-за свого розміру Газпром вже давно звик диктувати умови. В Європейський Союз він поставляє близько 30 відсотків газу. Але після падіння прибутку на 70 відсотків, російська компанія змушена боротися за свою частку на ринку, яка приносить близько третини доходу ($ 100 млрд). Газпром перестав бути потужним дипломатичним інструментом, коли у клієнтів з'явилося набагато більше можливостей.

Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) каже, що до 2025 році імпорт газу в ЄС становитиме 77 відсотків від його споживання, порівняно з 63 відсотками в даний час. Це зовсім не означає, що додатковий імпорт будуть купувати в Газпрому. Американські компанії почнуть поставляти сланцевий газ на європейські електростанції з наступного року. "Американський сланцевий газ надасть європейським споживачам можливість зміцнити свої позиції", – говорить Фатіх Бірол, виконавчий директор МЕА. Американський експорт може скласти половину обсягів гнучкого СПГ, які направлять до Європи до 2020 року, – говорить Філіп Олів'є, головний виконавчий директор Engie Global LNG, компанії-постачальника гнучкого СПГ. "Гнучкий" – означає, що газ можна послати куди завгодно.

І це не тільки Америка. "Буде конкуренція між американськими, російськими, алжирським і близькосхідним газом", – сказав генеральний директор Total Патрік Пуянне в жовтні. У відповідь Газпром відмовився від порожніх слів і погроз на адресу європейських клієнтів, які протестували проти дій Москви в Україні в минулому році чиї уряди ввели санкції відносно Росії. (Західні санкції не обмежують закупівлі російського природного газу.) Замість цього, компанія приділяє більше уваги потребам клієнтів, оголошує про плани будівництва трубопроводу, який транспортуватиме газ безпосередньо в країни ЄС, і намагається врегулювати антимонопольний позов ЄС, який може коштувати їй мільярди доларів.

Росія намагається послабити напруженість у відносинах із Заходом через України та активізувати співробітництво в боротьбі з терористами в Сирії. Ці зусилля мали обмежений успіх, але Росія наполегливо продовжує. "Позиція" Газпрому "і російської сторони стає гнучкою у світлі мінливої ситуації, ми захищаємо свої інтереси, але і враховуємо вимоги європейської сторони", – каже перший заступник міністра енергетики Олексій Текслер.

Газпром намагається заспокоїти європейців і знайти нових клієнтів. "Внаслідок кризи в Україні, диверсифікація поставок газу стала мантрою для ЄС і Росії", – каже Сімоне Тальяпьетра, співробітник аналітичного центру Брейгеля (Брюссель). Але "Росія потребує газовому ринку ЄС точно так само – якщо не більше – як ЄС потребує російському газі».

У Газпрому обмежений простір для маневрів. Весь газ для Європи поставляється по трубопроводу, це означає, що Росія не може направити його на інші ринки. З'єднання з Китаєм буде побудовано до 2019 року. Росія відклала плани щодо будівництва трубопроводу в Європу через Туреччину після того, як турки збили російський військовий літак біля сирійського кордону в листопаді.

"Експортна політика Газпрому завжди була збалансованою і адаптивної", – говорить прес-секретар Сергій Купріянов. Він стверджує, що європейські клієнти стали більш зацікавленими в російському газі, враховуючи власне зниження виробництва в Європі.

Традиційний жорсткий підхід Кремля до клієнтів було видно в минулому році, коли напруженість у зв'язку з кризою в Україні призвела до серйозного розколу у відносинах із Заходом з часів холодної війни. "Європа програла", – заявив генеральний директор Газпрому Олексій Міллер, після того, як Росія підписала свою першу угоду на постачання газу з Китаєм. Він сказав, що інша операція відбудеться в "найближчому майбутньому", вона дозволить Росії перенаправляти призначений для ЄС газ з глибин Західного Сибіру в Азію.

У вересні 2014 року, "Газпром" почав обмежувати поставки газу для деяких членів ЄС, зокрема Польщі та Словаччині. Вони продавали газ Україні, щоб замінити поставки, які Росія припинила під час цінового спору зі своїм сусідом. РФ попередила, що конфлікт з Києвом може зірвати поставки в Європу, як це траплялося в 2006 і 2009 році. В обох випадках, Газпром припинив постачання газу в Україну. Оскільки Європа отримує більшу частину свого російського газу через Україну, дії Газпрому призвели до дефіциту в ЄС.

В січні 2015 року, Міллер сказав нового віце-президента з питань енергетики ЄС, Марошу Шефчовичу, що Газпром припинить постачання в Європу через Україну після того, як в 2019 році закінчиться контракт на використання трубопроводу. Це змусить клієнтів будувати нові трубопроводи. "Ми так не працюємо", – сказав приголомшений Шефчович журналістам у Москві.

Але з весни, зростає тиск на Газпром. Падіння цін на газ завдає шкоди. Газпром очікує, що дохід в Європі в 2016 році знизиться на 16 відсотків, найнижчий рівень за останні 11 років. Його гігантські сибірські родовища працюють далеко не на повну потужність. У компанії говорять, що виробництво в цьому році впаде до рекордно низького рівня-за слабкого попиту, в першу чергу із-за України, яка більше не купує великих обсягів.

У квітні Брюссель подав антимонопольну скаргу, стверджуючи, що Газпром постачав газ в Польщу і країни Балтії за цінами на 21 відсоток вище, ніж середні. Якщо звинувачення будуть доведені, газовий гігант може заплатити штраф приблизно $ 3,8 млрд, оцінюють у ВТБ Капітал в Москві. Газпром заперечує всі звинувачення.

Переговори про збільшення газового експорту в Китай зайшли в глухий кут. Після вересневого візиту в Китай компанія знову не змогла підписати угоду щодо збільшення поставок. Тоді Газпром поспішно підписав договір з п'ятьма великими компаніями ЄС, включаючи нафтову компанію Shell і енергетичну E. ON, на будівництво трубопроводу по дну Балтійського моря до Німеччини. Російські офіційні особи кажуть, що готові запропонувати більш низькі ціни на газ тим клієнтам, які допоможуть будівництву, а також піти поступки, щоб забезпечити договором схвалення ЄС. Пізніше компанія зробила офіційну пропозицію з врегулювання антимонопольних звинувачень ЄС.

Міллер публічно відмовився від своїх погроз припинити постачання через Україну після 2019 року. Газпром також погодиться на заклики європейських клієнтів до більш гнучкого ціноутворення. Повільно, Газпром вчиться діяти як звичайна компанія, яка повинна працювати над своїми відносинами з клієнтами.