Падіння цін на газ у більшості обумовлене поведінкою Кремля, який використовує "голубе паливо" як інструмент політичного впливу.

Влада Росії над газовими ринками Європи слабшає
Обвал цін на нафту разом із західними санкціями нашкодили російській економіці. Але Москва крім того страждає і від падіння цін на ще один важливий продукт експорту: природний газ, пише The Wall Street Journal.
Газ приносив 14% експортних доходів Росії в 2013 році на ряду з 54% експорту сирої нафти і нафтопродуктів. Але російський газ є більш важливим для Європи і України.
"Газ для Москви - більш ніж товар. Для неї він є політичним інструментом, який вона використовує для свого впливу в Центральній і Східній Європі, і за її межами", - йдеться в статті.

Деякі країни Європейського союзу не мали альтернатив купівлі газу в Росії. Але її влада над газовими ринками Європи слабшає. Хоча ціни на природний газ і впали на європейському ринку менш різко, ніж нафта, але все ж доходи Москви у зв'язку з цим зменшилися. У довгостроковій перспективі, Росія неминуче понесе втрати у зв'язку з падінням цина на "блакитне паливо".

"Росія сама багато в чому винна. Радянський Союз використав газ в якості комерційного товару, його поставки були поза сферою напружених відносин між Сходом і Заходом. При президенті Володимирі Путіні експорт газу став політичним інструментом, а російські суперечки з Україною викликали перебої в поставках у 2006, 2009 роках в Україну і країни ЄС", - пише видання.

Це змусило Європейський Союз думати над тим, як "деполітизувати" газ, розділивши його транзит і саме виробництво. Але й інші тенденції підірвали "панування" Росії у сфері постачань газу, скорочуючи на російський товар європейський попит. Так, видобуток сланцю в США і нетрадиційного газу скоротив імпорт вугілля в США, і вплинув на падіння цін на вугілля в Європі. Саме вугілля, а не газ, став вибором Німеччини як базове паливо для вироблення електроенергії.

Змістилися "газові" акценти й на українському ринку. Глава "Нафтогазу" Андрій Коболєв заявляв, що Україна збирається вирішити проблеми газозабезпечення в 2015 році за рахунок збільшення частки поставляється з Європи газу до 60 %. А після попросить Європу збільшити імпорт газу до 90%, якщо "Нафтогаз" і "Газпром" не прийдуть до згоди з приводу подальших цін.

Європейські ціни на "блакитне паливо" в даний час на 10% нижче, ніж та ціна, яку Україна платить за російський газ.

Також видання нагадує, що Росія відмовилася від проекту "Південного потоку" по дну Чорного моря. Замість цього вона планує провести новий трубопровід в обхід України через територію Туреччини.

Але багато хто скептично оцінюють такі плани Росії, оскільки потужність трубопроводу, більше, ніж попит з боку потенційних клієнтів. "Перша оцінка - це не буде працювати", - сказав заступник голови Єврокомісії (ЄК) щодо Енергетичного союзу Марош Шефчович в Давосі. Якщо трубопровід буде побудований, "Газпром" повинен буде взяти на себе велику фінансове навантаження, ніж при будівництві "Південного потоку", який повинен був фінансуватися за рахунок партнерів.

"Газпром" також запізніло взявся за ідею про трубопровід в Китай. Крім того, Москві потрібно інвестувати великі суми в розробку нових свердловин, щоб зберегти необхідний обсяг видобутку газу.

"На все це Росії потрібна велика сума грошей", - резюмує автор.

Читайте также: "Нафтогаз" в 2,5 рази завищив ціну на газ, яку він хоче встановити для населення

Україна за 2014 рік скоротила імпорт газу з Російської Федерації в 1,8 рази (з 25,8 до 14,5 млрд куб. м). Частка російських поставок у внутрішньому споживанні України зменшилася з 52% до 34%. Україна за 2014 рік скоротила споживання природного газу на 7,8 млрд куб. м, або на 16% до 42,6 млрд куб. м.

Раніше сьогодні стало відомо, що Україна і Польща підписали угоду про будівництво газопроводу між двома країнами потужністю транспортування 10 млрд кубометрів на рік.