У листопаді 2015 року Державна рада Нідерландів прийняла рішення про те, що виробництво природного газу в провінції Гронінген повинно бути обмежене до 27 млрд кубометрів на рік. Оскільки через газовий видобуток регіон потерпає від землетрусів, його масштаби є делікатним питанням для голландського політичного істеблішменту.

В результаті Нідерланди були змушені збільшити імпорт газу. 21 червня 2016 року Державний орган з нагляду за гірничодобувною промисловістю прийшов до висновку, що в майбутньому слід видобувати не більше, ніж 24 млрд кубометрів. Очікується, що остаточне рішення буде прийняте до жовтня 2016 року.

Оскільки Нідерланди є одним з найбільших експортерів природного газу в північно-західній Європі, рішення обмежити внутрішнє виробництво матиме серйозні наслідки. Щоб заповнити недостачу, викликану зниженням видобутку в Гронінгені, Нідерландам доведеться купувати більше газу. Між нідерландською та російської енергетичними індустріями існують сильні зв'язки, зокрема, доступна інфраструктура. Тому Росія знаходиться у виграшній позиції для нарощування поставок газу до Нідерландів. Газовий ринок у цій частині Європи ліквідний, і в Гаазі лише деякі вбачають у російських поставках якусь загрозу. Газпром тут вважають проблемою Східної Європи. Тим не менш, голландському уряду не варто покладатися на імпорт газу з Росії.

Суперечливий проект

У 2015 році Нідерланди придбали 7,6 млрд кубометрів російського газу. Це на 29% більше, ніж у 2014 році. Якщо рівень видобутку всередині країни буде знижуватися, цифра збільшиться. Газпром прагне компенсувати свої збитки у північно-східній Європі за рахунок будівництва другого Північного потоку, що збільшить загальну пропускну здатність двох газопроводів до 110 млрд кубометрів.

Цей проект неоднозначний з багатьох причин. Країни Центральної та Східної Європи активно протестують проти будівництва газопроводу, оскільки бояться, що "Газпром" ухвалить рішення припинити транзит газу через територію України, а це призведе до значних втрат для країн, що знаходяться на цьому маршруті. Президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер заявив, що другий Північний потік зміцнить домінування Газпрому на європейському ринку. 80% всього російського газу, який поставляється до Європи, буде йти по північному маршруту. Крім того, Північний потік-2 збільшить частку Газпрому на німецькому ринку приблизно до 50%. Існують також побоювання, що берегові з'єднання нового газопроводу завадять реалізації проектів з диверсифікації в Центральній Європі, а також ускладнять транспортування неросійського газу через існуючу інфраструктуру.

Ці заперечення дуже важливі, адже Європа намагається знизити свою залежність від російського газу, а не збільшити. Водночас, орган з питань конкуренції Європейської Комісії приймає участь в офіційному розслідуванні проти Газпрому з питання можливого зловживання домінуючим становищем на ринку в Центральній і Східній Європі.

Більше потужностей, ніж попиту?

Варто відзначити, що в 2015 році попит на природний газ в Європі був приблизно на 20% нижчим, ніж десять років тому. За даними Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), природному газу важко конкурувати у світі дешевого вугілля, зниження витрат і підтримки використання поновлюваних джерел енергії. У 2014 році МЕА спрогнозувало, що попит на природний газ в Європі буде відставати від інших регіонів світу аж до середини 2030-х років.

Попит низький, виробничих потужностей на світових ринках в надлишку, існуюча в Європі інфраструктура з імпорту газу завантажена не на повну потужність. Виникає питання, чи потрібен в принципі цей дорогий Північний потік-2? Даний проект підриває зусилля з диверсифікації постачання газу до ЄС. Крім того, європейська політика в області клімату, можливо, знизить попит на природний газ швидше, ніж знизиться рівень його виробництва в північно-західній Європі. Вікно можливості для другого Північного потоку під загрозою. Варто було б скористатися постачанням зрідженого природного газу (ЗПГ) для компенсації зниження внутрішнього виробництва в північно-західній Європі. Ринок ЗПГ наразі перенасичений, а значна частина інфраструктури ЗПГ в Європі не працює на повну потужність.

Юридична невизначеність

Є сумніви щодо того, чи повністю проект другого Північного потоку відповідає нормам ЄС. Хоча в консорціум Північний потік-2 входять кілька міжнародних компаній (ShellOMV,Uniper, WintershallEngie), не повинно бути ніяких ілюзій щодо того, хто виробляє і постачає газ – це Газпром. Крім Росії, у цьому регіоні немає виробників, здатних транспортувати газ через Північний потік, і Кремль добре це знає. Через побоювання з приводу конкуренції та енергетичної безпеки Європейська комісія небезпідставно вважає, що реалізація цього проекту призведе до того, що частка одного постачальника вздовж одного транзитного коридору буде занадто високою.

Дипломатична трясовина

Через Північний потік Європа опинилася в складній дипломатичній ситуації. Цей газопровід – катастрофа для України, яка втратить близько $2 млрд на рік, якщо після будівництва Північного потоку Газпром вирішить припинити транзит з українського коридору. США рішуче виступає проти проекту, враховуючи, що він підриває позиції Києва та викликає розбіжності в без того роз'єдній Європі. Німеччина опинилася в незручному становищі по відношенню до своїх партнерів через свою позицію щодо газопроводу. Німецький канцлер Ангела Меркель активно наполягає на повній імплементації других Мінських угод як попередньої умови для плслаблення санкцій проти Росії, проте у відношенні Північного потоку вона лише кілька разів розсіяно сказала, що це «виключно комерційний проект». Інші країни-члени ЄС розкритикували Німеччину за подвійні стандарти з цього питання.

Як у першого, так і другого Північного потоку є голландська частка. Нідерландська компанія Gasunie володіє 9% акцій газопроводу Північний потік-1, у Shell - 10% акцій консорціуму Північний потік-2. Обидва газопроводи відповідають стратегії Газпрому зі скуповування ємностей та розподільних мереж, щоб обійти Україну, Польщу та Білорусь, яких він вважає проблемними транзитними державами. Кремль наполягає на тому, що після завершення цього проекту він буде менше залежати від перепадів настрою у Києві, Варшаві та Мінську. Наприклад, купівля 41% акцій сховища Бергермеєр в Нідерландах дозволила Газпрому з більшою легкістю обслуговувати газовий ринок Сполученого Королівства.

На шляху збільшення частки експорту російського газу до Нідерландів існує кілька перешкод. Питання про імпорт газу з Росії політизується. Після того, як було збито малайзійський лайнер МН17, відносини між Нідерландами та Росією погіршилися.

Дані про винуватців катастрофи розслідування має представити вже в 2016 році. Якщо винними буде названо сепаратистські сили в Україні, що діють за підтримки Росії, громадський тиск на нідерландський уряд посилиться, зокрема, виступами проти енергетичних угод за участю Росії. Однак, враховуючи те, яким чином Газпром працює у Центральній і Східній Європі, російський уряд, цілком можливо, нагадає Гаазі про обсяги своїх інвестицій в останні кілька років. Іншими словами, навіть західні країни не володіють імунітетом від тиску, який Газпром здійснює на Київ, Мінськ, Варшаву та інші східно-європейські столиці. Час врешті Європі всерйоз задуматися про небезпеку другого Північного потоку.