Угорський газотранспортний оператор «FGSZ» підписав зі своїм українським партнером договір про сполучення транскордонних газопроводів, що дозволить відбирати віртуально ре-експортований російський газ з системи ЄС ще на українській території.

До цього часу реверс газу проходив таким чином, що призначений для Європейського Союзу природний газ спочатку був доставлений в країну призначення, і потім звідти прямував назад в Україну.

Згідно з повідомленням російської газети «КоммерсантЪ» договір між «Укртрансгазом» та «FGSZ» дасть можливість обміну інформацією віртуального реверсу. Тобто тепер Києву не потрібно фізично прокачувати газ через усю країну, і українці на своїй території можуть вибрати з транзиту ті об’єми російського газу, які вони купили у європейських партнерів. Якщо це буде зроблено, то це матиме величезне значення, бо цим Київ не тільки позбавить Кремль можливості використовувати газові поставки як політичну зброю, але й стане одним із центрів зберігання природного газу в Європі.

Україна може дати в оренду європейським покупцям частину з 33 млрд. куб. метрів ємності в своїх газосховищах. Європейські партнери будуть зацікавлені взяти участь в  реконструкції української газової мережі.

Експерти не мають сумніву в тому, що російський «Газпром» все зробить проти здійснення цих українських планів та не буде надавати необхідну інформацію для цього. Проблема тільки в тому, що Брюссель вже і так розпочав справу проти «Газпрому», і подібний обмін віртуального газу, який планують здійснювати українці, є одним з основних елементів третього енергетичного пакету, що регулює сьогодні весь енергетичний ринок ЄС.

Нема сумніву, що український уряд використає усі можливі європейські правові та політичні форуми в боротьбі проти російських постачальників.

Так як експорт енергоносіїв для Кремля є найбільш важливим джерелом доходів та стратегічного впливу, результат цієї газової гри перемалює не тільки енергопостачання Європи, але принципово перекроїть відносини між Москвою та Заходом.