У ЄК вважають, що південний схід Європи може замінити газ з РФ взаємними перетіканням газу та енергії

Єврокомісія провела стрес-тест на випадок скорочення або повної зупинки поставок російського газу цієї зими з-за проблем з Україною, рекомендував країнам Європейського Союзу та їх сусідам різні варіанти виходу з можливої ситуації.

Угорщина, яка отримує 62% газу з Росії, повинна до 1 січня 2015 року забезпечити запуск інтерконектора Угорщина-Словаччина, що є в інтересах Угорщини, а також Сербії та Боснії і Герцеговини.

ЄК зазначає, що Угорщина завдяки розвиненій газотранспортної мережі відіграє важливу роль в отриманні газу з країн Центральної Європи на південь і на схід Європи. Тому, підкреслює відомство, Угорщина повинна підписати угоди з сусідніми країнами щодо забезпечення поставок в разі надзвичайних ситуацій. Так, Угорщини потрібно підписати міжурядову угоду з Хорватією щодо безпеки поставок, а також продовжити дискусії з Австрією по використанню угорсько-австрійського інтерконектора на повну потужність в певних обставинах.

Крім того, від Угорщини вимагають роз‘яснень щодо «ролі заповнення «Газпромом» угорського ПСГ на спеціальних умовах, без ліцензії».

Болгарії, яка на 100% залежить від поставок російського газу, рекомендовано укласти до кінця року з Грецією меморандум про взаєморозуміння, що передбачає постачання електроенергії в Греції в обмін на поставки газу. Болгарії також потрібно створити запаси мазуту і вжити всі можливі заходи для подолання перешкод при будівництві перемички Румунія-Болгарія, де, як розуміє ЄК, не вирішені технічні питання.

У той же час Болгарія повинна оцінити угоду з Туреччиною про постачання електроенергії в обмін на газ. «Скорочення експорту електроенергії в країну, що не входить в ЄС, таку як Туреччина (…) буде поганим політичним сигналом», — констатує ЄК. У той же час потрібно вивчити, повинна Туреччина здійснити реверсні поставки газу в Болгарію у разі, якщо Болгарія зобов’язана постачати електроенергію в аварійних ситуаціях.

На Болгарію також покладено зобов‘язання забезпечити поставку газу в Македонію, навіть у разі дефіциту поставок. Болгарія повинна взяти зобов’язання не скорочувати "дуже незначні обсяги поставок в Македонію.

Болгарії потрібна більша прозорість та імплементація внутрішніх правил ринку, країні потрібно працювати разом з регіональними партнерами як по газу, так і електроенергії.
У свою чергу Єврокомісія розгляне короткочасне зниження вимог по викидах у відношенні вугільної електростанції у Варні.

Греції потрібно розробити план переходу на використання інших видів палива, а також оцінити економічну ефективність покупки додаткових партій зрідженого природного газу (СПГ) і додатковий імпорт електроенергії.

Румунія (на 10% залежить від російського газу) також повинна вжити необхідних заходів для будівництва перемички з Болгарією, дати визначення «захищеної категорії споживачів» у відповідності з правилами Євросоюзу щодо безпеки поставок газу, а також дозволити менш чутливим категоріям споживачів реагувати на цінові сигнали у випадку серйозного переривання поставок. Румунії наказано вивчити короткострокову можливість використання на повну потужність інтерконектора Угорщина-Румунія.
Крім того, Румунії рекомендовано терміново опублікувати дані щодо запасів у ПСГ (румунська оператор газотранспортної системи не є членом Gas Storage Europe, тому не публікує такі дані).

Хорватії (залежить на 8,5% від російського газу) також потрібно провести переоцінку дуже високої частки захищених споживачів, щоб забезпечити більш рівні правила гри з країнами-сусідами, які є членами ЄС.

Раніше державний енерготрейдер Угорщини MVM повідомив, що «Газпром» напередодні майбутнього опалювального сезону закачає 700 млн кубометрів газу в підземні сховища в Угорщині, щоб знизити ризики транзиту газу через Україну майбутньої взимку. З цього обсягу вже закачано 135 млн кубометрів палива. Зараз в ПСГ країни 4,162 млрд кубометрів газу — це 67,46% від їх максимальної місткості. Це найнижчий показник у Європі. Тим не менш, він істотно перевершує рівень запасів минулого року на ту ж дату — 2,8 млрд кубометрів. Угода з «Газпромом» дозволить довести наповненість сховищ до 77%.